Kekler

Kakaolu Badem Güzeli

   KAKAOLU BADEM GÜZELİ  

Bu müthiş lezzet için uzun uzadıya yazabileceğim pek çok şey var. Lakin uzun lafın kısası deyip tarife geçiyorum.

MALZEMELER

150 gr. Badem Unu

175 gr. Şeker (Her şeyi az şekerli yapma kararı aldığım için bu kadar koydum, dilerseniz 200-225 gr. koyabilirsiniz)

4 adet Yumurta

1/2 çubuk vanilya

3 yemek kaşığı kakao

1 tatlı kaşığı karbonat

150 ml, sıvıyağ

100 ml. sıcak süt

1 çimdik tuz


 

Öncelikle malzemelerimizi oda sıcaklığında bir süre dinlendirerek başlamalı. İyi bir kek yapmanın en önemli inceliklerinde biri tüm malzemeleri oda sıcaklığında olmasıdır.

Harcımızı hazırlamaya başlamadan önce kalıbımızı yağlamayız. Çünkü misler gibi hazırladığımız kek harcımızı bekletmememiz gerekiyor (Ben kalıbı yağlamak için genellikle katı yağ kullanıyorum). Kalıbımızın heryerini yağladığımızdan emin olduktan sonra yağladığımız yerlere bir yemek kaşığı un serpiştirip, kalıbımızı sallayarak unun her yere yapışmasını sağlamalıyız.  Bu şekilde kekimizin kalıba yapışmamasını sağlayacağız.


 

Harcımızı hazırlamaya başlayabiliriz;

  • Bir kapta yumurtaları ve şekeri beyaz bir köpük gibi görünene kadar iyice çırpıyoruz (Kekimizin kabarması için şekerin tamamen erimiş olması gerekir.). Bu karışıma kabuğundan çıkardığımız vanilya taneciklerini ve ardından da sıvı yağı ekleyelim.
  • Ayrı bir kapta sıcak süt ve kakaoyu karıştırıyoruz. (Süt yerine sıcak su da kullanabilirsiniz ancak süt ile kakao birleştiğinde çikolata tadını alacağınızı unutmayın.) Hazırlamış olduğumuz mis gibi kakaolu sütümüzü diğer sıvı malzemelere ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz.
  • Diğer ayrı bir kapta badem unu ve karbonatı harmanlayalım.
  • Son olarak olarak badem unu ve karbonatlı karışımı da sıvı harcımızın içine ilave ederek, tahta bir kaşık veya spatula ile karıştırıp elde ettiğimiz kek harcımızı kalıbımıza döküyoruz.
  • 180°C de önceden ısıtılmış fırında 35- 40 dakika pişiriyoruz.
  • Piştikten sonra üzerini ince kıyılmış bitter çikolata, kakao, dilediğiniz mevsim meyvesi gibi şeylerle süsleyip servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir